Tarihi

TARİHİ

 

Şile adını Ballıbabagiller familyasından, halk arasında mercanköşk olarak bilinen mevsimlik çiçekli bir bitkiden almaktadır. Şile'nin M.Ö. 7. Yüzyıla uzanan tarihinde Frig, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı İmparatorlukları yer almıştır.

 

İlk yerleşenlerin Bitinler olması nedeniyle bu bölge Bitinya olarak anılmıştır. Türkler bu bölgeye Osmanlı'lar zamanında yerleşmişler. 1350 yıllarında Orhan Bey zamanında Şile'nin civarına, 1450 yıllarında da Yıldırım Beyazıt zamanında Şile merkeze yerleşmişlerdir. Şile ilçe merkezindeki mahalle adları Yıldırım Beyazıt'ın akıncı beylerinin adlarıdır.

 

Şile 500 yıl Osmanlı Hükümdarlığında kalmış, 1918 Mondros Antlaşması ile İngilizlere bırakılmış ise de Kurtuluş Savaşı sonrası 7 Ekim 1922'de tekrar Türklerin egemenliğine geçmiştir.

 

Şile Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Belediye yapılmış, İstanbul'a yakınlığı, tabiat ve kültür varlıklarının zenginliği ile turistik bir ilçe olarak tarihteki yerini almıştır.

 

Şile'nin sahip olduğu bu zenginlikler önemli bir potansiyeldir. Bu nedenle özenle korunarak,  özellikle yatırımlarla gelişecek olan Şile; Turizm, Eğitim, Sağlık, Spor, Kültür ve Sanat Merkezi olacaktır.

 

Şile İstanbul'a yakınlığı, yeni açılan karayolunun getirdiği ulaşım kolaylığı ve hava yolu ulaşımına kazandırılan Kurtköy'deki Sabiha GÖKÇEN Hava Alanı ile her zaman ülkemizin en gözde turistik  ilçe  merkezlerinden biri olarak yaşayacaktır.

 

TUTAL İNŞAAT, Çavuş Mahallesi Bayrak Caddesi No:35 D-5 ŞİLE-İSTANBUL
Bizi arayın: +90 (0216) 711 07 12 ya da e-mail gönderin: tutallife@tutallife.com
© 2013 TUTAL İNŞAAT. Tüm hakları saklıdır. | Webimonline İnternet Hizmetleri